Menyegzolap.hu - Címkék
ceremónia

Az esküvő és a házasság két külön ember eggyé válását jelképezi. Két névből lesz egy vezetéknév. Két embernek lesz közös gyermeke, egy közös otthona. Két külön múlt és egy jövő. Hogyan szimbolizálják ezt egy esküvői szertartáson? Mivel jelképezik a szerelmesek összeolvadását, a két külön életet, amiből egy lesz?

Következzék valami egészen különleges vallási attitűd, mely Tibetben gyökeredzik. Mi előtt rátérnék az egész buddhista szertartás szemléltetésére. Érdemes megismerünk ennek a vallási filozófiai eszmény eredetét is. A buddhizmus, mint gyakorlat alapú világnézet magával vonzott egy új vallási irányzatot, ami az i. e. 6. században jött létre Indiában, s elsősorban azoknak a körében terjedt, akik a hinduizmus által szentesített kasztrendszer ellen tiltakoztak. Több ázsiai országban is megjelent és hivatalos vallási irányzattá vált.

Mostani sorozatomban a nem keresztény vallásokat fogom egy kicsit közelebb hozni számotokra. Nem feltétlenül kell elutazni ahhoz, hogy a sorban vett vallások egyikét válasszuk ki esküvői szertartásunkra. Hiszen ma már hazánk is multikulturális ország, más nagy metropoliszokéhoz hasonlóan. Sok honfitársunk nyíltan, vagy diszkréten más etnikumba tartozik, megannyi különleges vonással és családi vagy éppen személyes hagyományokkal.

Maradjunk még egy kicsit keleten, ahol a zsidó és buddhista esküvő mellett még egy utolsó monoteista vallásról szeretnék értekezni. Ez pedig a muszlim és az iszlám. Különleges és egyszersmind nagyon hagyományőrzőnek mondható, sok szabállyal és kötöttséggel. De még ennek ellenére is képes megmozgatni az ember fantáziáját főleg, ha multikulturális menyegzőkről beszélünk.